Krajka – moje radost – téma výstavy na rok 2021

Milé krajkářky a krajkáři,

termín uzávěrky letošního ročníku Soutěže mladých krajkářek do 16ti let se začíná nezadržitelně blížit. Jistě ho máte ve svých kalendářích označený. Pokud ne, připomínáme, že je to 25. května 2021. Bohužel, již celý rok nás pronásleduje ten nebezpečný virus, který nám všem převrátil život na ruby. 

Lektorky kroužků, které se pravidelně soutěže zúčastňují, nemají prakticky možnost výuky a mohou svým svěřenkyním poradit pouze prostřednictvím obrazovky počítače, případně jen po telefonu. O to víc všechny začínající krajkářky musí zřejmě spoléhat na své paličkující maminky, babičky, sousedky.

Situace nebyla o mnoho lepší už při vyhlašování letošního ročníku soutěže, a tak si pracovníci Muzea krajky v Prachaticích uvědomovali, že téma výstavy by mělo oslovit opravdu všechny holčičky, slečny i chlapce, kteří mají k paličkování nějaký vztah a třeba jen pro svou radost něco upaličkovali či paličkují. Není tedy  náhoda, že pro tento rok bylo zvoleno téma velmi široké “Krajka – moje radost”. A tak vás, naše milé krajkářky a krajkáři nabádáme – již teď přemýšlejte a připravujte své práce, nenechte se odradit současnou, tak nepříjemnou, situací. Na adresu Muzea krajky (Poštovní 178, 383 01 Prachatice) pošlete třeba i některou starší nebo naopak tu nejnovější práci, kterou chcete ukázat a pochlubit se jí. Práce, prosím, zasílejte až od 1. května 2021. Všechny vámi zaslané krajky budou vystaveny v salonku muzea pro potěchu oka i duše našich návštěvníků. Jsme přesvědčení a těšíme se, že letos v létě budeme mít opět otevřeno pro radost krajkářek a krajkářů a všech milovníků krajky, té paličkované krásy, provázející nás v Českých zemích již od první třetiny sedmnáctého století.

Děkujeme vám.

Za Muzeum krajky Prachatice

Ing. Milan Mizera a Martina Vakočová