8. ročník soutěžní výstavy pro mladé krajkáře a krajkářky má již své vítěze

Vyhodnocení 8. ročníku soutěžních prací mladých krajkářek.

Letošní, již 8. ročník soutěže mladých krajkářek, jehož tématem „Z mé nejmilejší pohádky“, pořádající Muzeum krajky v Prachaticích reagovalo na dobu covidovou.  Mladé krajkářky nemohly pracovat v kroužcích, pod bedlivým dohledem lektorek, jak byly dosud zvyklé, o to víc musely zapojit svou fantazii a uplatnit ve své soutěžní práci vše, co se dosud naučily.

Je podivuhodné, jak si s daným tématem všichni poradili (soutěže se zúčastnil i jeden chlapec a to ryze „mužským“ tématem „autíčko s červeným srdíčkem“). Pamětní kniha výstavy jiskří superlativy. Každý z těch mnoha návštěvníků si na těch rozkošných paličkovaných obrázcích našel tu „svou“ pohádku, kterou uchovává v podvědomí jako nezapomenutelnou vzpomínku na své dětství.

Celkem se v tom letošním ročníku představilo 42 autorů z různých koutů naší vlasti. Znovu se ukázalo, že paličkování zůstává v oblibě i té nejmladší generace. Bohužel, děti paličkují tam, kde mají učitele bez něhož je učení tomuto „uměleckému řemeslu“ prakticky, zejména v dětském věku, nemožné.

Naše poděkování patří proto všem lektorkám a učitelkám paličkování v celé republice, bez ohledu na to, zda se jejich žáci soutěže vypisované už osmým rokem Muzeem paličkování v Prachaticích zúčastní či nikoliv. Všechny ty ženy, předávající své znalosti, věnující svůj čas a um mladé generaci krajkářek, zaslouží poděkování. Pomáhají uchovat více než čtyři sta let dlouhou tradici paličkování v naší zemi. Díky nim vyrůstají nové šikovné a talentované návrhářky a tvůrkyně krajek, získávající nejvyšší ocenění na mnoha světových výstavách a soutěžích. Děkujeme vám všem.

A teď zpět k právě uzavřeném 8. ročníku soutěže Muzea krajky Prachatice. Jak již bylo uvedeno, ocenění získávají všechny zaslané práce. Ocenění za um, za péči při zpracování, za výběr námětu. Návštěvníci muzea na první místo vybrali  Vílu Amálku, práci 13tileté Kateřiny Kárníkové, druhé místo zaujala rovněž 13tiletá Kristýna Toufarová se svou Makovou panenkou. Jako třetí se umístila devítiletá Dasa Mocarko se svojí Aladinovou lampou.

Všichni účastníci soutěže obdrží Diplom, který si za svůj um a píli jistě plně zaslouží. Představitelé Muzea krajky v Prachaticích děkují všem zúčastněným, jejích učitelkám a lektorkám, ale také všem těm, kteří se v zastřešujících organizacích, hlavně ve školách, o jejich výuku a účast v soutěži zasloužili.

Společně s poděkováním je třeba již dnes avizovat, že Muzeum krajky v Prachaticích   zanedlouho vyhlásí 9. ročník soutěže mladých krajkářek, tentokrát na téma „Pásková krajka, třeba i trochu jinak.“Už teď se těšíme na hojnou účast.

Z Prachatického muzea zdraví

Ing. Milan Mizera – spoluzakladatel Muzea a Ing. Martina Vakočová

Oceněné práce – hlasování návštěvníků muzea:

  1. místo – Kateřina Kárníková, 13 let – Víla Amálka
  2. místo – Kristýna Toufarová, 13 let – Maková panenka
  3. místo – Dasa Mocarko, 9 let – Aladinova lampa