Když před několika lety navštívila Muzeum krajky v Prachaticích známá francouzská lektorka paličkování a výtvarnice, paní Rosanna ORGIU, předvedla českým krajkářkám krajky z materiálu pro nás, pro paličkování, neobvyklého materiálu – z příze typu Buklé. Jednu takovou barevnou, rozpracovanou krajku dokonce muzeu věnovala. Návštěvníci ji obdivují ve vitríně v renesančním sále muzea. Tehdy při té příležitosti byly diskutovány i další materiálové varianty, zvláště užívané pro monumentální krajky. Zejména v Normandii krajkářky laborují např. s ručně předenou vlnou, ale v různých regionech Francie, zejména mladé výtvarnice, užívají drátky a dráty, kombinaci nejrůznějších přírodních vláken, které prokládají například do lněných dekorativních závěsů a obrazů. Malba je rovněž oblíbeným podkladem pro krajku obecně, nejen ve Francii.
Dokladem jsou občasné odborné články v časopisu Paličkování. Ten přináší opravdu krásné příklady takové, pro nás stále ještě experimentální tvorby výtvarnic z oblasti paličkování z celého světa.
Na základě podnětu paní Rosanny Muzeum krajky rozšířilo svůj sortiment pomůcek pro
paličkování zejména o řadu nejrůznějších paliček pro zvláštní použití a doplnilo tak nabídku.
V posledním čase, jsme opět vyrobili velmi žádané menší herdulky, vhodné pro výrobu
malých paličkovaných skvostů, broží a náušnic. Krajkářky si je vozí na prázdniny a
paličkováním si tak krátí čas ve dnech nepohody.
O tom, že v Prachaticích už téměř 26 let existuje Muzeum krajky, specializované na
evropskou a českou paličkovanou krajku, už je velká část odborné i laické veřejnosti
informována. O tom, že v prodejní galerii muzea si můžete zakoupit téměř veškeré pomůcky a materiály pro paličkování, jste možná, pokud jste muzeum nenavštívili, dosud neslyšeli. Až o dovolené pojedete na Šumavu, zastavte se v překrásném renesančním městě Prachatice a navštivte zdejší Muzeum krajky. Překvapí vás krásou exponátů, ale i sortimentem potřeb pro krajkářky. A nejen pro ně.
Těšíme se na Vaši návštěvu.